Hipoteka-kredit

(1/4) > >>

koom:
Mene zanima kako u hrvatskoj dići krediti na hipoteku. Čini mi se da to kod nas nije moguče jer koliko vidim sve banke traže da budete u stalnom radnom odnosu.

Može li mi netko odgovoriti

Raspitao sam se u bankama. I izgleda da jedino privredna daje na hipoteku, ali to nije čisto hipotekarni kredit. Naime nije ti hipoteka jedini uvijet da dobiješ kredit.

[Promijenjeno  31-10-2007 od koom]

Excalibur:
a kak da se banka osigura da ćeš vračati ako nemaš stalni radni odnos? banke prihvačaju hipoteku kao zalog za kredit, ali uz to još jamstava, kao recimo životno osiguranje, ulog i investicijskom fondu, jamci, sudužnici i sl. a isto tako sve ovisi za što ti treba kredit. ima kredita za poduzetništvo uz koje je dozvoljen poček, a za to ti preporučam da ideš prek hbor-a ili razvojne agencije PORA.

koom:
Raspitao sam se u svim bankama i posebno u privrednoj i u Erste banci.

Činjenice su slijedeče. Svi traže da si zaposlen. I da imaš stalna primanja.

Postoji i hipotekarni kredit ali moraš opet biti zaposlen.

Mislim da je suprotno ustavu i zakonima republike hrvatske i to zato je se tako nezaposlene osobe dovodi u neravnopravni položaj u odnosu na zaposlene građane. Ja se zaposliti ne mogu a mirovinu nemam. Znači mogu se samo zadužiti na nekretninu.

Moj stan vrijedi oko 70 000 eura, a uzeo bih kredit u visini 30 tisuća kuna. Već i to je nepravedno jer bi pravedno bilo da dobijem kredit prema vrijednosti nekretnine. Nešto manji recimo 70 do 90 postoi.

Mislim da bi netko po službenoj dužnosti trebao tužiti banke. Ali nisu samo nezaposleni građani neravnopravni nego i penzioneri, jer banke ne odobravaju kredit penzionerima određene dobi.

Što se tiče hipoteke. Siguran sam da se po zakonu i ustavu može u hrvatskoj diči pravi hipotekarni kredit, a ako dižem takav kredit što banku briga kako ću ga ja vračati. Ja nemogu biti kreditno nesposoban ako imam imovinu kao osiguranje.

Pitam se kako naši organi i sabornici ne uviđaju da je ovo činjenično neustavni propis koji su sve redom banke same od sebe donijele.

Molio bih da mi to komentira netko tko se razumije u pravo i da mi kaže jesam li ja u pravu kad tvrdim da je ovakav propis doista neustavan i nezakonit po propisima naše zemlje jer određenu kategoriju građana dovodi u neravnopravan položaj pred zakonom.

Ja prije svega nisam kriv što sam nezaposlen. I već i to što me nitko ne želi primiti na posao jeste isto tako svojevrsna neravnopravnost po ustavu, po kojemu imam pravo na rad. Ali kao što znamo ljudi ostaju bez posla i ako su malo stariji više ih nitko neće primiti. Ako si zaposlen mošeš kupiti auto na kredit ili dobiti kredit i otvoriti privatni biznis, ali ako si nezaposlen nitko ti neće dati kredit. I šta se onda događa. Ljudi su prisiljeni tražti lihvare koji daju kredite na hipoteki a po zakonu i ustavu i pravnoj praksi ti su krediti isto nezakoniti jer imaju lihvarske kamate.

Pitam se kako se može pokrenuti tužba pred ustavnim sudom da se ovakvoj praksi banaka stane na kraj.

Neznam kako je u svijetu, ali sam siguran da nije tako. I ne slažem se da je banci potrebno bilo kakvo drugo osiguranje plačanja osim hipoteke. Jer ponavljam ako čovjek ima imovinu, on nije i ne može biti kreditno nesposoban. Jer ta imovina ima vrijednost.

Excalibur:
čuj pojenostavimo to ovako. bi li ti meni posudio 1000 eura uz kamatu od 5% godišnje, a da ti ih vraćam 2 godine. a kao zalog ti dam ral zemlje u komtatnici?
ili daj mi 30.000 eura a ja teb u zalog kuću u kuzmincu...

koom:
Lako je to tako reći, ali zapravo nije tako. ..

Meni u banci tvrde da ja nemam kreditnu sposobnost. Kao da na svijetu postoji bolja garancija od hipoteke. Ja znam dečka koji je digao kredit, novac je potrošio i ostao bez posla. A banka mu je dala kredit jer je možda par mjeseci bio u radnom odnosu. Kako onda stalna primanja mogu biti bolja garancija od hipoteke. I otkud banci pravo da daje i hipotekarne kredite pod uvijetom da primalac kredita mora biti i zaposlen.

Ja bih u cijelom svijetu dobio kredit bez dodatnih uvijeta, samo kod nas to nije moguće.

Ali skrenuo sam sa teme. Jer banke su uistinu donjele propis kojimse krediti ne odobravaju nezaposlenim osobama i ja sam siguran da je to protuustavno. Svi građani moraju biti ravnopravni pa ako zaposleni imaju pravo na kredit onda to pravo moraju imati i nezaposleni, a to kako ću ja vratiti kredit ako nisam zaposlen, to se banku ne tiče. To je moj problem...

Ja samo pretpostavljam da su banke donjele neki propis koji su nezaposlene građane dovele u poziciju zabrane kreditiranja.

Mislim da po teoriji prava i našim propisima nema problema sa hipotekarnim kreditima.

Sada kako stvari stoje hipoteka je nekakvo pomoćno i dodatno osiguranje a glavno je osiguranje prihod. Ako si nezaposlen i želiš na primjer riješiti svoju situaciju tako da otvoriš samom sebi radno mjesto banka ti neće dati kredit ukoliko nisi u radnom odnosu.

Mislim da je to čak i sramotno. U socijalizmu nisi mogao raspolagati vlastitom nekretninom a sada nemožeš ni u novoj kapitalističkoj Hrvatskoj. Samo što u socijalizmu nisi mogao ostati bez posla pa si nekako i mogao živjeti od socijalne pomoći na vlastitoj nekretnini. Ali čemu služe takvi propisi danas nego da se one koji još nešto posjeduju totalno uništi. Jer vidite moju situaciju. Ja imam dugove koji mi jedu nekretninu i sa kreditom bih se izvukao, a kredit bih vratio i ostao bih u stanu. Ovako ču postati beskučnik. A netko če se dočepati moga stana.

I tako će biti dok svi oni koji još nešto posjaduju ne izgube sve što imaju.

Ja razumijem da neki kažu kako banke imaju pravo. Ali nemaju jer je hipoteka normalna stvar i hipotekarni kredit je nešto normalno. U cijelom svijetu je hipoteka najbolja i najveća garancija za vračanje kredita, ali zbog čega da se4 meni pomogne kad je bolje da izgubim stan.

Ne bih se začudio kad bih čuo da kod nas djeluje kreditna mafija. Jer zašto nitko ne progoni lihvara. Možda oni stoje iza toga zakona jer kako mi se čini ovaj propis je neustavan jer nisam ravnopravan sa zaposlenim građanima. Nezaposlen sam jer nemam 20 godina. A ne dozvoljava mi se da si pomognem pomoću kredita jer mogu dobioti jedino kredit od lihvara. Jasno je da su ovdje lihvari oni koji najviše profitiraju.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica